2437/852
Dansk snedkermester
Lænestol af elm. Sæde betrukket med grøn uld, ryg betrukket gråt stof. Udført ca. 1940'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak of tørrevner. Sømhuller og søm i stel ved sæde. Betræk med defekter. Gjorde under sæde med defekter.
Moderne kunst og design, 10. september 2024
Vurdering
Hammerslag
24 bud