2437/​851

Arne Vodder (f. 1926, d. 2009)

Lænestol med ben af stål, betrukket med patineret cognacfarvet skind. Model 3331. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1965.

Litteratur: Mobilia nr. 107–108, juni-juli 1964. Fritz Hansen katalog 1968, s. 72.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Porøs skum på armlæn. Patineret skind med pletter og skjolder, enkelte minimale huller og mindre defekte syninger.

I Lyngby
Vur­dering

6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?