Vladimir Fedorovich Kadulin (f. Rusland 1883, d. Antagelig U.S.A. ca. 1950)
Parti fra Konstantinopel. Sign. W. Kadoulin Constantinople 1924. Olie på lærred monteret på malepap. 35×45.
Som mange fransk-inspirerede russiske kunstnere signerede og stedbetegnede V. F. Kadulin nogle gange på fransk som på dette maleri.
Behov for rensning. Minimale krakeleringer og en enkelt bule.
Russisk tema, 15. juni 2020
25 bud