Michael Bird, London (, Clockmakers company from 1682- 1713)
Engelsk lygteur i kasse af ibenholt og sortmalet træ prydet med gennembrudt top og beslag af messingblek, kvardeatisk skive af forgyldt messing med gennembridte hjørne ornamenter af forgydt bronze, timekrans med romer- og arabertal, værk med timeslag, Strike-Silent og kalender, gennembrudte visere af metal, bagsiden graveret med slynget bladværk. Timekrans og værk sign. Mich. Bird, London. Ca. 1700. H. 36. B. 26,5. D. 18,5.
Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk
Der gives ingen garanti for værkets funktion.
Møbler, tæpper, sølv, porcelæn og glas, 4. december 2020