Ellen Byström (f. 1902, d. 1991)
“Hjembæk kirkegaard”. Usign. Olie på plade. 35×49.
Ellen Byström uddanner sig på Dresdener Alte Kunstschule samt Det Kongelige Danske Kunstakademi (Sigurd Wandels Skole). Byströms motivkreds består ofte i børneportrætter, men også landskaber, interiør og bybilleder, som værket her er et eksempel på. Byström udstiller i sin samtid på blandt andet Charlottenborgs Forårsudstilling, Charlottenborgs Efterårsudstilling, Kunstnernes efterårsudstilling Vårsalonen mf.
Original stand.
Moderne kunst og design, 26. oktober 2021