849/​779

Georges Braque (f. Argenteuil 1882, d. Paris 1963)

“Le compotier”, 1942. Sign. G. Braque. Olie på lærred. 35×46.

Litteratur: Maeght (red.): “Catalogue de l'oeuvre de Georges Braque, Peintures 1942–1947”, Paris 1960, geng. som pl. 32. Proveniens: Privatsamling, Paris, Frankrig. Proveniens: Galerie Rosengart, Luzern, Schweiz. Proveniens: Mr. Held, Lausanne, Schweiz (erhvervet fra ovennævnte). Proveniens: Hr. Charles Nilsson, Stockholm, Sverige (erhvervet fra ovennævnte). Proveniens: Galerie René Drouet, Paris, Frankrig. Proveniens: Mr. & Mrs. Neison Harris, Chicago, U.S.A. (erhvervet fra ovennævnte, 19. juni 1972) og siden nedarvet i familien. Proveniens: Christie's Impressionist and Modern Art Evening Sale 1570 lot 10, Rockefeller Plaza, New York, 1. november 2005, erhvervet hér af nuværende ejer.

Som grundlægger af kubismen i årene 1907–1914 står Georges Braque sammen Pablo Picasso fadder til det nok betydeligste jordskred og paradigmeskift i den moderne kunst. Billedrummets fragmentering og anvendelsen af flere perspektiver eller synsvinkler i samme maleri er et radikalt indspark i en kunstdebat, der har verseret siden renaissancen: Virkelighed kontra kunst - forholdet mellem måden at erfare og gengive vores rumlige omverden på. For Georges Braque er dette skisma ikke blot en forbigående interesse i kubismens tidligste år, men brændstof til et kunstnerisk livsprojekt, og frem mod midten af 1940'erne er det kubistiske stilleben helt centralt i hans kunst. Det udbudte værk er en repræsentativ, velkomponeret og yderst afklaret opstilling fra 1942, hvor kunstneren balancerer få, typiske elementer på et lærred, der synsmæssigt konstant svinger mellem rumlighed og flade. Frugtskålen og vinglasset er - især på grund af forgrunds- og baggrundsfarvens markerede kontrast - tydeligt placeret i et rumligt miljø; men de anskues samtidig både frontalt og ovenfra. Samtidig “presser” den kraftige, hvide kontur rumligheden ud af frugtskålen og fæstner den dekorativt til billedfladen. Overlejringen af pære, glas, serviet og bøger med tekstfragmenter trækker tråde til den tidlige kubisme.

Moderne malerier og skulpturer, 17. juni 2014

Vur­dering

1.500.000–2.000.000 DKK

Hammerslag

3.000.000 DKK