2038/​1283

Eigil Jensen (f. 1917, d. 2002)

Halskæde af delvist forgyldt og oxideret sterlingsølv. L. ca. 38 cm. A. Michelsen, 1960'erne.

Litteratur: Jörg Schwandt - Simply Danish, afbildet s. 121 nr. 129. Æske medfølger.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.

Smykker og Fashion, 16. september 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.550 DKK

1.550 DKK
1.500 DKK