2038/1283
Eigil Jensen (f. 1917, d. 2002)
Halskæde af delvist forgyldt og oxideret sterlingsølv. L. ca. 38 cm. A. Michelsen, 1960'erne.
Litteratur: Jörg Schwandt - Simply Danish, afbildet s. 121 nr. 129. Æske medfølger.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Smykker og Fashion, 16. september 2020
Vurdering
Hammerslag