2432/126
Dansk sladrekompas af forgyldt og bemalet metal, kroneformet topstykke hvorover putto af bemalet træ. Kompasrose betegnet Iver Jensen Borger i Kiöbenhavn. Glasset betegnet Rasmine Brinch ? Haabet. 20. årh. H. 51. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Kompas med manglende bundmontering.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. august 2024
Vurdering
Hammerslag
39 bud