2439/558
Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)
Sukkerstrøbøsse af sølv, øverste del gennembrudt og smedet med stiliseret bladværk i relief. Udført og stemplet hos Evald Nielsen anno 1943. Vægt 247 g. H. 15,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Fremstår med enkelte meget minimale buler.
Vurdering
849940 | ||
1113628 | ||
849940 |