Valdemar Secher (f. Skaarup ved Rønde 1885, d. Skagen 1976)
Fire kystpartier fra Skagen. Sign. V Secher, Skagen. Akvarel på papir. Lysmål hver 32×41. (4)
Medfølgende katalog: Voss, Knud: “Valdemar Secher: Olie og Akvarel 1928–71”, 2000.
Undersøgt i ramme. Papiret er gulnet. Misfarvninger. Papir let bølget.
Moderne kunst og design, 29. august 2023