2347/​721

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“AP 27”. Højrygget lænestol med tilspidsende ben af eg og armlæn af teak. Sæde og ryg betrukket med tofarvet uld. Formgivet 1954. Udført hos AP Stolen.

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk 1954.

Fremstår med kraftig alders- og brugsslitage. Ét manglende armlæn. Skjolder, ridser og mærker på ben. Betræk med smuds, slitage og huller.

Moderne kunst og design, 21. november 2023

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

8.000 DKK