2142/​552

Kai Nielsen (f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924)

To figurer af blanc de chine i form af havbørn på delfiner. Sign. Kai N. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. H. hhv. 37 og 43. (2)

Nr. 24 og 56.

Nr. 56 2. sortering. Overfladesmuds og skidt.

Moderne kunst og design, 19. oktober 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

6.000 DKK