Kai Nielsen (f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924)
To figurer af blanc de chine i form af havbørn på delfiner. Sign. Kai N. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. H. hhv. 37 og 43. (2)
Nr. 24 og 56.
Nr. 56 2. sortering. Overfladesmuds og skidt.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021