Aristotle (f. 384, d. 322, BC, Greek philosopher)
Aristotelis Stagiritae [...]. Tomus Tertius + Quartus. Lyon: Jacobi Junta. U.år. 12mo. 12,5×8×6,5 cm. [16. årh.]. 1–583 + 1–842 pp. Muligvis ukomplet. Indb. i samt. helbind af russkind over træpermer. Bind ormædt og med brugsspor. Spænder mangler. Forsynet med drejelig jernkrog til fastgørelse af bogen i et bælte.
Denne bindtype (en slægtning til posebindet) er kun kendt fra et noget lignende eksemplar i British Museum.
Proveniens: Fra Michael Neiiendams samling, Auktion maj 1962, senere bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: books@bruun-rasmussen.dk
Bøger og manuskripter, 16. september 2020