896/​293

Aristotle (f. 384, d. 322, BC, Greek philosopher)

Aristotelis Stagiritae [...]. Tomus Tertius + Quartus. Lyon: Jacobi Junta. U.år. 12mo. 12,5×8×6,5 cm. [16. årh.]. 1–583 + 1–842 pp. Muligvis ukomplet. Indb. i samt. helbind af russkind over træpermer. Bind ormædt og med brugsspor. Spænder mangler. Forsynet med drejelig jernkrog til fastgørelse af bogen i et bælte.

Denne bindtype (en slægtning til posebindet) er kun kendt fra et noget lignende eksemplar i British Museum.

Proveniens: Fra Michael Neiiendams samling, Auktion maj 1962, senere bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: books@bruun-rasmussen.dk

Bøger og manuskripter, 16. september 2020

Vur­dering

4.000–5.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK