2121/818
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Kommode af teak på stel af eg, front med syv skuffer. Model 135. Udført og mærket hos Søborg Møbler. H. 145. B. 100. D. 46.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Større stødmærker på den ene side
Moderne kunst og design, 25. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
11 bud