1947/​246
Kaminur af bronze og kobber, støbt med kvindeansigter, sløjfe og pinjekogler. 19. årh. H. 35.

Be­skriv­el­se

Kaminur af bronze og kobber, støbt med kvindeansigter, sløjfe og pinjekogler, urskive med hvidemaljerede plaketter med romertal. 19. årh. H. 35.

Pendul medfølger ikke. Trykket bagside. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019

Ure ▸ Konsol-, kamin- og vægure

Vur­dering

1.000 kr.

Hammerslag

700 kr.

700 kr.
(Autobud) 650 kr.
650 kr.
(Autobud) 550 kr.
500 kr.
(Autobud) 420 kr.
400 kr.
260 kr.
250 kr.