Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
Sofagruppe bestående af to-personers sofa samt et par lænestole med ben af palisander, sider, ryg og løse hynder med sort skind. Model V 12. Udført hos Holger Christiansen. L. 140. (3)
Præsenteret på Fabrikantforeningens 16. Møbelmesse i Fredericia 1965.
Litteratur: Katalog fra udstillingen s. 76.
Holger Christiansen katalog 1967, s. 4–5.
Design from Scandinavia, no. 3, s. 90–91.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Ben med større finérafslag og mærker fra fugt. En stol med revne i skind. Skind med ridser, mærker, slitage og nogle krakeleringer.
Moderne kunst og design, 14. november 2017
16 bud