1746/​638

Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)

Sofagruppe bestående af to-personers sofa samt et par lænestole med ben af palisander, sider, ryg og løse hynder med sort skind. Model V 12. Udført hos Holger Christiansen. L. 140. (3)

Præsenteret på Fabrikantforeningens 16. Møbelmesse i Fredericia 1965.

Litteratur: Katalog fra udstillingen s. 76.

Holger Christiansen katalog 1967, s. 4–5.

Design from Scandinavia, no. 3, s. 90–91.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Ben med større finérafslag og mærker fra fugt. En stol med revne i skind. Skind med ridser, mærker, slitage og nogle krakeleringer.

Moderne kunst og design, 14. november 2017

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK

16 bud

(Autobud) 12.000 DKK
11.500 DKK
(Autobud) 11.000 DKK
10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
9.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
4.000 DKK
3.000 DKK