2450/​9526

Studie til “Christian den 1. indstifter Elefantorden”. Sign. Eckersberg. Bly og pen på papir. Bladstørrelse 32,5×24.

I 1835 arbejdede Eckersberg med en bunden opgave - en serie på fire værker til Christiansborgs riddersals udsmykning. Motivet “Christian den 1. indstifter Elefantorden” voldte ham øjensynligt en del hovedbrud - han skriver i et brev til slotsbygningskommissionen fra april 1835 “Jeg maa tillade mig at bemærke: at det forekommer mig hoist vanskeligt, ja maaskee umuligt, i et malerisk Billede at fremstille hvorledes en Orden indstiftes”. Undervejs i processen fik han rådgivning og retningslinjer angående motiverne fra historieprofessor Laurits Engelstoft (1774–1851) og det endelige værk er også ganske anderledes end skitsen fra 1834–35, som kendes fra Det Nationalhistoriske Museum Frederiksborg. Nærværende studie er antageligt udført i denne proces, skønt både komposition og også det rum figurerne befinder sig i er anderledes end både skitsen og det endelige værk. I nærværende tegning, hvor figurerne befinder sig i et rum med kasetteloft gengivet helt i tråd med Eckersbergs perspektivlære, ses kongen fra siden talende til en forsamling. I det endelige resultat fra 1841 går forsamlingen og biskoppen igen ligesom de væghængte draperier og tronen - men kongen ses nu forfra, i et rum med gotiske hvælvinger.

Litteratur: Peter Michael Hornung og Kasper Monrad: “C. W. Eckersberg - dansk malerkunsts fader”, 2005, s. 275–285.

Beskåret. Fremstår let gulnet. Fugtskade og pletter på bagside i øverste højre hjørne. Monteret i passepartout.

I Lyngby
Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?