872/​217

Etienne-Henri Dumaige (f. Paris 1830, d. Saint-Gilles-Croix-de-Vie 1888)

Patineret figur af bronze, 'Kleopatra før Cæsar', efter maleri af Jean-Léon Gérome i 1866, base af rød marmor. Sign. H. Dumaige. Frankrig, 19. årh.s slutning. H. 62. B. 34. D. 23.

Afslag på marmor basen. Figuren er i god stand, med almindelig slitag, knælende figur med nogle mærker på bagside, kvindelig figur med mærke på skulder.

Varia, møbler og tæpper, 31. maj 2017

Vur­dering

50.000 DKK

Hammerslag