902/​997

Einar Bäckström (f. Sverige 20. årh.)

Et par standerlamper af hhv. rød og blålakeret metal med messingbeslag. Justerbare perforerede skærme. Model 52100. Stemplet EB 52100. Udført i Sverige 1950–1960'erne. H. 123. (2)

Design: Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 10. juni 2021

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK