2118/954
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
“Colonial”. To-pers. sofa med stel af mahogni, sæde udspændt med flet. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med gul uld. Model PJ 149/2. Udført og mærket hos P. Jeppesen. H. 84. L. 124. D. 70.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
13 bud