2044/​27

“Saksisk Blomst” service af porcelæn dekoreret i farver og guld med blomster. Royal Copenhagen. 19.-20. årh. (98)

Bestående af: 16 middagtatallerkener, 1621, 1760, deraf 7 tallerkener fra 1870. 6 dybe tallerkener, 1616. 20 frokost tallerkener,1623. 10 kage tallerkener, 1625. 2 kage tallerkener, 1626. 8 kaffekopper, 1548. 9 underkopper, 1548. 6 cabaret asietter, 1884. 1 kageopsats, 1533. 1 rundt fad, 1691 3 peberbøsser og 2 saltbøsser. 1 tresidet asiet, 1881. 1 seksidet fad, II sort. 2 kuvertaskebægre, 1505 1 flaskebakke, 1885. 1 salatskål - II sort. 2 asietter bladformet, 1597/1599. 1 saltkar, 1646. 1 lågskål, 1700. 2 store ovale fade, 1559. 1 oval lågskål, 1734, afslag på skjold. 1 stor terrin, lågknop limet, afslag på fad, slitage på guldkant. 1893–1900.

1 stor terrin, lågknop limet, afslag på fad, slitage på guldkant. 1893–1900. 1 salatskål - II sort. 1 seksidet fad, II sort.

Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

12.500 DKK

12.500 DKK
12.000 DKK
11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK