2008/522
Pablo Picasso (f. Malaga 1881, d. Mougins 1973)
“Toros”, 1952. Stemplet Edition Picasso, Madoura. Edition 500. Tallerken af hvid fajance dekoreret i blåt, sort og grønt. Diam. 20.
Litteratur: Ramié nr. 161.
Enkelte overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag