2027/​502

Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)

“LC 2”. Fritstående tre-personers sofa med stel af forkromet stål, løse hynder i sider, sæde og ryg betrukket med sort skind. Formgivet 1929. Udført og stemplet hos Cassina. L. 180.

Stemplet serienummer: LC 2 126474.

Få mindre ridser og mærker. Lugtgener af røg.

Moderne kunst og design, 30. juni 2020

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag

24.000 DKK

24.000 DKK
(Autobud) 23.000 DKK
22.000 DKK
21.000 DKK
20.000 DKK