2027/502
Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)
“LC 2”. Fritstående tre-personers sofa med stel af forkromet stål, løse hynder i sider, sæde og ryg betrukket med sort skind. Formgivet 1929. Udført og stemplet hos Cassina. L. 180.
Stemplet serienummer: LC 2 126474.
Få mindre ridser og mærker. Lugtgener af røg.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020
Vurdering
Hammerslag