Jørgen Haugen Sørensen (f. København 1934, d. Pietrasanta, Italien 2021)
“Skæbnen”, 2004. Sign. monogram. Polykromt bemalet brændt ler. Unika. H. 35.
Udstillet: “Jørgen Haugen Sørensen”, Galleri Veggerby, København, 2004. gengivet på udstillingspamplet. Proveniens: Dansk privatsamling.
Malerier, skulpturer og grafik, 9. juni 2021