2009/​105

Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i farver med kostelige ting, på halsens sider modellerede Foo-hunde. Tidlig 20. årh. Med stand af træ. H. 61 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Har været limet til stand/rester af lim på vase. Ridser og brændingsfejl, glasur fejl nederst ved bund. Få glasurafslag. Synlig revne indvendigt i hals (fra produktionen).

Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.850 DKK

(Autobud) 1.850 DKK
1.800 DKK
(Autobud) 1.750 DKK
1.700 DKK
(Autobud) 1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK