2009/105
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i farver med kostelige ting, på halsens sider modellerede Foo-hunde. Tidlig 20. årh. Med stand af træ. H. 61 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Har været limet til stand/rester af lim på vase. Ridser og brændingsfejl, glasur fejl nederst ved bund. Få glasurafslag. Synlig revne indvendigt i hals (fra produktionen).
Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020
Vurdering
Hammerslag