Vilhelm Kyhn (f. København 1819, d. Frederiksberg 1903)
Udstrakt fjordlandskab. Usigneret. Betegnet på bagsiden “Skitse af Vilh. Kyhn”. Olie på papir monteret på papir og træ. 19,5×28,5.
Behov for rensning. En revne i venstre side (ca. 4 cm), samt to ved øverste rammekant. Papiret bør strammes lidt op.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. april 2020
15 bud