Adam Fischer (f. Frederiksberg 1888, d. Ordrup 1968)
“Kretapige”. Sign. A.F, 41. Lertøj delvist dekoreret med blå og lys glasur. H. 49. B. 22. D. 12.
Proveniens: Birte Inge Christensen og John Hunovs samling.
Se andre værker fra Birte Inge Christensen og John Hunovs samling
Patina, herunder overflade smuds og mærker. Base med flere afslag.
Moderne kunst og design, 13. juni 2023