2431/41
Gotisk lågkiste af egetræ, front med fire skårede paneler, hver side med bæregreb af jern. Delvis 17. årh. H. 67. B. 180. D. 72.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Lås medfølger men nøglen mangler.
Fra
i
Vurdering