841/​33

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

“En Flok Drenge ude i det solglitrende Vand”. Sign. S. Krøyer Skagen 92. Olie på lærred. 38,5×60,5.

H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier nr. 508, studie til fortegnelsens nr. 510 med titlen “En Flok Drenge ude i det solglitrende Hav. Inde ved Strandkanten er tre, og paa Sandet en Dreng i Løb ud mod de andre.” Fortegnelsens nr. 502 til 509 fra 1892 er alle studier til nr. 510. Sidstnævnte udstillet på Charlottenborg i 1893, her med den kortere titel “Badende Drenge”.

Udstillet: Kunstforeningen, “P. S. Krøyer 1851–1909”, 1910 nr. 221.

Proveniens: Grosserer, fabriksejer Chr. Hasselbalch (1923).

Maleriet her er en af flere forskellige studier til det endelige værk fra 1892. Dette målte 132×198 og tilhørte i 1910 og 1923 greve Julius Andrassy i Budapest. Maleriet er siden hen forsvundet, medens studier til det ikoniske værk fra tid til anden kommer på markedet, som i tilfældet her. Bruun Rasmussen Kunstauktioner har således haft flere af disse under hammeren, senest “Nøgen Dreng, set fra højre Side i Løb paa Sandet ud mod Vandet”, som solgtes på BR auktion 815, 2009 nr. 15 for 1.000.000 kr. Studierne i fortegnelsen er næsten alle detaljestudier, der fokuserer på særlige dele af kompositionen, f. eks. en løbende dreng. Nærværende billede skiller sig ud herfra ved at være et mere helt og afrundet sceneri med de mange legende drenge i solskinnet. Herudover besidder værket de uforlignelige kvaliteter, som man forventer af et godt Krøyer-maleri: Skagensmotiv med med sol og hav, et fantastisk, næsten blændende lys, den smukke blålige farveskala og en eminent øjebliksskildring, som fanger drengenes bevægelser her og nu i det hvirvlende solglitrende vand. Ikke overraskende har nogle af studierne også fundet vej til de danske museer, såsom Skagens Museum, Den Hirschsprungske Samling og Ny Carlsberg Glyptotek.

Ældre malerier og tegninger, 4. juni 2013

Vur­dering

2.000.000–3.000.000 DKK

Hammerslag

3.000.000 DKK