836/​13

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

“Badende Dreng vadende ind mod Land”. Sign. S. K. 99. Olie på træ. 33×23,5.

H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier nr. 658. Studie til fortegnelsens nr. 663 fra samme år med målene 100×153. Dette erhvervet af Den kgl. Malerisamling i 1900, nu Statens Museum for Kunst, her betitlet: “Badende Drenge en Sommeraften ved Skagen Strand”. For afbildning af dette se: Peter Michael Hornung, “Peder Severin Krøyer”, 2002 s. 311.

Udstillet: Kunstforeningen, “P. S. Krøyer 1851–1909”, 1910 nr. 285.

Litteratur: Alba Schwartz, “Skagen”, del II, 1913, afb. s. 214.

Proveniens: Grosserer Aug. M. Salomon (1923). Tone Kröyer Christensen, julegave til denne fra forældrene, julen 1927.

Malerier, skulpturer og bøger, 27. november 2012

Vur­dering

200.000 DKK

Hammerslag

250.000 DKK