Marcelle Loubchansky (f. Paris 1917, d. 1985)
“La voie lactée rouge”, 1954. Sign. Marcelle Loubchansky; sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 100×65. (4050–16)
Proveniens: Knud Pedersen, Kunstbiblioteket og Byens Billede, Nikolajgade, København.
Moderne malerier & skulpturer, 28. september 2016