Jens Juel (f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802)
Portræt af Antoinette Elisabeth Raben-Levetzau, født komtesse Holstein Ledreborg (1773–1833). I blå kjole, lyst sjal, lyst hår med blåt bånd og lange lokker ned over skulderen. Beg. af 1790erne. Usigneret. Oval. Olie på lærred. 68×55. Empireramme
Ellen Poulsens fortegnelse over Jens Juels malerier nr. 522 afb. s. 327.
Antagelig udstillet København, “Raadhusudstillingen af Dansk Kunst til 1890”, 1901 nr 854 som Gehejmeraadinde Raben-Levetzau, tilhørende majorinde Schultz.
Proveniens: Etatsråd Emil Glückstadts samling, dennes auktion Winkel & Magnussen 17, 1923 nr. 165. Overretsagfører Aage Parks samling, dennes auktion Bruun Rasmussen 107, 1959 nr. 164 afb. frontispicen.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, 9. juni 2020