1927/1698
Lygteur i kasse af mahogni, prydet med beslag af bronze, urskive med arabertal. Sign. Karl Nielsen, Roskilde. Urværk udført hos Kieninger, Tyskland. 20. årh.s slutning. H. 62.
Lodder og optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med mindre alders- og brugsslitage samt løs bagbeklædning.
Varia, 4. juli 2019
Vurdering
Hammerslag