1312/​667

Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)

“Magnolia”. Mokkakande samt flødekande af hammerslået sterlingsølv. Stjerthanke af udskåret ben. Georg Jensen 1925–1932. Mokkakande anno 1927. Dessin 2A og 2B. Samlet vægt 479 gr. H. hhv. 5,8. og 15. (2)

God stand - sparsom alders- og brugspatina, herunder lette overfladeridser og mærker.

Moderne kunst og design, 19. marts 2013

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK

13 bud

12.000 DKK
(Autobud) 11.500 DKK
11.500 DKK
(Autobud) 11.000 DKK
10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
10.000 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK