1626/534
Kai Kristiansen (f. 1929, Møbelarkitekt)
Et sæt på seks spisestole med stel af eg. Løse sæder og vippe-ryg betrukket med mønstret møbelstof, to stole med senere lilla betræk. Model 42. Udført hos Schou Andersen. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Stel med ridser, mærker. Mindre afslag på armlæn. To stole med større afslag på armlæn. En stol med større afslag på ene forben øverst. Behov for nyt betræk, sæder med behov for nyt skum.
Moderne kunst og design, 28. juni 2016
Vurdering
Hammerslag