“Blå Blomst” to ovale fade af porcelæn med fletkant såkaldt “Ozier model” dekoreret i underglasur blå med blomster. En med malernummer 6. Den Kongelige Porcelainsfabrik. 19. årh. L. 40 og 46 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser, brændingsfejl.
Ældre malerier, møbler og varia, 15. februar 2021