Carl Locher (f. Flensborg 1851, d. Skagen 1915)
Marine med panserkrydserne “Helgoland” og “Iver Huitfeldt”, samt krydserkorvetten “Valkyrien”. Sign. Carl Locher. Olie på lærred monteret på malepap. 29×40.
Retoucheringer. Nålehuller. Enkelte minimale afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021