1444/​1561

Fransk konsolur af forgyldt bronze, ved urhus romersk hyrde ved ruin, base støbt med le, neg og blomster, hvidemaljeret urskive med romertal. Værk stemplet Linet Fils et Delafon. 19. årh. H. 38.

Reparation og krakelering på urskive. Mindre afslag på glas. Feston mangler i højre side. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Optræksnøgle medfølger.

Varia, 30. oktober 2014

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.800 DKK

1.800 DKK
(Autobud) 1.750 DKK
1.700 DKK
(Autobud) 1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK