Andreas Brünniche (f. Roskilde 1704, d. København 1769)
Portræt af en herre fra Benzon slægten. Usigneret. Betegnet med slægten Benzons våbenskjold i øverste venstre hjørne, samt betegnet på en etiket på bagsiden: “Tilhører Stamhuset Benzon fra Albertine Benzon 1893”. Olie på lærred. 78×63. 18. årh. Rokokoramme.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, 9. juni 2020