2436/278
Tekke engsi, Turkmenien/Central Asien. Oprindeligt anvendt som hoveddør til nomade Yurte/telt. Bemærk hovedbort med små stående dyremotiver. 19. årh. 144×127.
145 cm X 125 cm
Proveniens/Litteratur: Afbildet, Hans Elmby, 1994. Antique Turkmen Carpets II, plate 2.
jævnt slidt. Usædvanlig god stand taget alderen i betragtning.
Fra
i
Glostrup
Vurdering