884/​291

Amager hovedvandsæg af forgyldt sølv med filigranarbejde, hjerteformet, låg med to vildmænd der holder kronet medaillon, front med senere ejerinitialer TS PS 1890, bagsiden med blomster arrangement, svampehus prydet med to medailloner med mindesmærker, ovalt fodstykke med balsamgemme hvorpå stående løver, punslet med dateringen 1804. Balsamgemme stemplet med utydeligt mestermærke. Vægt 95 gr. H. 11,5 cm. Senere etui af rødt læder med initaler og datering i guld T.S.P.S 1890.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk

Antikviteter, tæpper og varia, 27. februar 2019

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK