2010/​19

Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909)

“Slugt, udtørret bækleje”. Sign. J. la C. 26. Juni [samt utydeligt årstal]. Olie på lærred. 44,5×46,5.

Nr. 74 i Kristian Jakobsen, Thyge Klemann og Dorthe Lorentzens fortegnelse fra Janus la Cour Udstillingen 1969, Århus Kunstforening af 1847.

Proveniens: Marguerite Dornonville de la Cour.

Enkelte minimale afskalninger nær kant. Minimale krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. marts 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

14 bud

5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK