2148/​892

Palshus

Et par bordlamper af stentøj dekoreret med glasurer i gråt, blågråt og rødbrunt. Begge udført og sign. hos Palshus, hhv. SL13 og DL36. H. ekskl. fatning hhv. 33,5 og 42. H. inkl. fatninger 41 og 49. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 30. november 2021

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.550 DKK

1.550 DKK
1.500 DKK