2109/​160

Hans Sebald Beham (f. Nürnberg 1500, d. Frankfurt am Main 1550)

Kristus ved foden af korset. Tryksign. monogram 1520. Radering. Bladstørrelse 13,2×8,6 cm.

Senere tryk. Litteratur: Bartsch 26

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1701, 2017 nr. 106.

Tæt beskåret. Monteret i passepartout. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021

Vur­dering

3.000–4.000 kr.

Hammerslag

10.000 kr.

31 bud

847418 (Autobud) 10.000 kr.
829655 9.500 kr.
847418 (Autobud) 9.000 kr.
829655 8.500 kr.
847418 (Autobud) 8.000 kr.
829655 7.500 kr.
847418 (Autobud) 7.000 kr.
829655 6.500 kr.
847418 (Autobud) 6.000 kr.
829655 6.000 kr.
847418 (Autobud) 5.500 kr.
829655 5.000 kr.
847418 (Autobud) 4.800 kr.
829655 4.600 kr.
847418 (Autobud) 4.400 kr.
829655 4.200 kr.
847418 (Autobud) 4.000 kr.
857202 3.800 kr.
847418 (Autobud) 3.600 kr.
857202 3.400 kr.
847418 (Autobud) 3.200 kr.
857202 3.000 kr.
847418 (Autobud) 2.600 kr.
857202 2.500 kr.
847418 (Autobud) 2.100 kr.
857202 2.000 kr.
847418 (Autobud) 1.700 kr.
857202 1.650 kr.
847418 1.600 kr.
857202 1.550 kr.
847418 1.500 kr.