G. A. Clemens (f. København 1870, d. Frederiksberg 1918)
Jæger skyder efter en flok agerhøns. Sign. G.A.C. 1907. Olie på lærred moneteret på træ. 20×28.
Proveniens: ABR auktion 343, 1976 nr. 15.
Mindre krakeleringer. Enkelte retoucheringer.