2412/​1001

Fredrik Fogh (f. 1923, )

Edoardo Bregani (f. 20. årh.)

Stor lænestol af rattan og sjeneflet med tilhørende skammel. Løse hynder i sæde, ryg samt skammel betrukket med rødt stof. Model nr. 14. Udført 1960'erne på licens hos Horsnæs. (2)

Litteratur: Mobilia nr. 84, juli 1962.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Mindre fletdefekter. Stof falmet.

Moderne kunst og design, 19. marts 2024

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

2.900 DKK

10 bud

(Autobud) 2.900 DKK
2.800 DKK
(Autobud) 2.700 DKK
2.600 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
2.300 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK