2412/1001
Fredrik Fogh (f. 1923, )
Edoardo Bregani (f. 20. årh.)
Stor lænestol af rattan og sjeneflet med tilhørende skammel. Løse hynder i sæde, ryg samt skammel betrukket med rødt stof. Model nr. 14. Udført 1960'erne på licens hos Horsnæs. (2)
Litteratur: Mobilia nr. 84, juli 1962.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Mindre fletdefekter. Stof falmet.
Moderne kunst og design, 19. marts 2024
Vurdering
Hammerslag
10 bud