Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
“Pelikanen”. Lænestol med ben af valnød. Sider, sæde, ryg samt løs hynde betrukket med rødviolet Davina uld fra Kvadrat. Designet 1940. Udført hos Onecollection.
Den organiske form er et godt eksempel på Finn Juhls stærke inspiration af den moderne frie kunst. Pelikanen fik sin genfødsel i det nye årtusinde.
Pelikanen blev første gang præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 14. udstilling på Kunstindustrimuseet den 20. september - 6. oktober 1940.
Litteratur: Grete Jalk [red.], “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd 2, s. 128–129.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker primært skomærker på ben. Udstillingsmodel. Falmet.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021