2104/840
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 6”. Sovesofa med stel af eg. Sæde og opklappelig ryg betrukket med blå uld. Udført hos Getama, Gedsted. H. 75. L. 205,5. D. 90.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, afslag på ene side stel samt top. Uld med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 26. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
16 bud