1946/803
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Stort cirkulært fad af lertøj, dekoreret med uranglasur med grønne elementer. Sign. HAK, Danmark. Udført hos Kähler. H. 11,7. Diam. 51,5 cm.
Alders- og brugspatina herunder ridser og mærker. Øverste kant med et større antal reparationer og nogle afslag.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag
19 bud