Anthony van Dyck, efter, ca. 1900 (f. Antwerpen 1599, d. London 1641)
Silenus beruset. Sign. monogram. Olie på lærred. 108×92.
På bagsiden af lærredet stemplet “Copie nach No. 1017 der Königl. Gemälde-Galerie zu Dresden”. Værket er en kopi efter Anthony van Dycks værk fra 1620, som nu befinder sig i Staatliche Kunstsammlungen Dresden.
Stødmærker med mindre afskalninger, det ene med ca. 4 cm. revne i lærredet. Krakeleringer af varierende størrelse. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021